Dolar : Alış : 5.6889 / Satış : 5.6991
Euro : Alış : 6.2847 / Satış : 6.2960
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag24°CAz Bulutlu

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Festivalde Kiraz Üreticisinin “Tatlı” Heyecanı

Ana Sayfa » Haberler » Festivalde Kiraz Üreticisinin “Tatlı” Heyecanı
01 Haziran 2016
Festivalde Kiraz Üreticisinin “Tatlı” Heyecanı

Tekirdağ’da kiraz üreticileri, 52. Kiraz Festivali’nde düzenlenecek “En iyi kiraz yarışmasında” dereceye girebilmek için yarışacak.

Tadı, rengi ve büyüklüğüyle göz dolduran  Tekirdağ kirazının daha fazla tanıtılması için düzenlenen festivalin bu yıl 52’ncisi düzenlenecek. Yaklaşık 3 bin dekar alanda üretim yapan kiraz üreticileri de her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı bir rekabetin içerisine girdi.

Programda yer alan “En iyi kiraz yarışmasına” katılacak olan üreticiler birincilik kupasını kaldırmanın hayalini kuruyor.

Festival heyecanı yaşayan kiraz üreticilerinden Eşref Meral, yarışma telaşını AA muhabirine anlattı.

Naip Mahallesi’nde, 8 bin metrekarelik bahçesinde kiraz yetiştiriciliği yapan Meral, bu işin emek ve alın teri istediğini belirterek, ” Tekirdağ kirazı boş yere üne kavuşmadı. Tüm arkadaşlarımız kirazının etli olması, parlak olması için çok çaba serf ediyor. Örneğin don olayının olduğu soğuk havalarda ağaçlara zarar gelmesin diye tezek yakarak havayı kırmaya çalıştım.” dedi.

Şampiyon bu yıl da iddialı

Tüm emeklerine ve tedbirlerine rağmen havaların soğuk geçmesinin rekolteyi etkilediğini kaydeden Meral, şöyle devam etti:

“Bu yıl verim geçen yıla göre düşük. Ağaçlarım dondan korumama rağmen etkilendi. Ağaçlar sigortalı olduğu için zararımın bir kısmı sigorta tarafından karşılanacak. İlgi isteyen bir meyve o yüzden yıl boyunca çok iyi bakmak lazım. Bakınca marka oluyor bakmazsanız sıradan kiraz.  Tekirdağ’ın kirazının marka olmasında üretici arkadaşlarımın hepsi yoğun mesai harcıyor.

Kirazda hasat başladı.  Sabah erken saatlerinde eşim ve akrabalarımla kalkıyoruz, narin bir şekilde kirazın zedelenmemesi için de güzel güzel topluyoruz. Bu yıl ramazanın sonunda hasat biter. Daha sonra kasalara koyduğumuz kirazları taze bir şekilde arabamla  Tekirdağ’a götürüyorum ve kilo kilo satıyorum. Kirazın şu anda kilosu 10 lira civarında. Allah bin bereket versin.”

Kiraz yarışmasının da üretici için motivasyon aracı olduğunu vurgulayan Meral, 3 kez katıldığı yarışmada 2 birinciliği olduğunun altını çizdi.

Şampiyonluğa alışkın Meral, bu yıl da iddialı olduğunu ekleyerek, “Bu yarışmaya üç kez katıldım. İki birinciliğim, bir ikinciliğim var bu yıl da çok iddialıyım. Bahçemdeki her ağaçla ilgilenirim ama festivale katılacağım ağaca daha fazla özen gösteririm. Bahçede işim olmasa da zaman zaman gelir o ağacı kontrol ederim.” şeklinde konuştu.

Bir başka üretici Vedat Ataç ise yarışmada iddialı olduğunu belirterek, “Tekirdağ’ımızda üretilen tüm kirazlar şampiyon ama bu şampiyonlar arasındaki birinci ben olacağım.” dedi.

Yarışmada dereceye giren çiftçilere kiraz fidesi ve şampiyonluk kupası veriliyor.

Bu yıl  Muratlı,  Şarköy ve  Tekirdağ merkezden 29 üretici jüri karşısına kirazlarıyla çıkacak.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

BENZER İÇERİKLER

Değirmenaltı’nda Bulunan Kız Öğrenci Apartlar Listesi

Değirmenaltı’nda Bulunan Kız Öğrenci Apartlar ListesiTekirdağ Değirmenaltı Kız Öğrenci Apartları Listesi Namık Kemal Üniversitesine

Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişinin Yıl Dönümü Kutlandı.

Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişinin Yıl Dönümü Kutlandı.Atatürk’ün Tekirdağ’ı Ziyareti ve Harf İnkılabının Uygulanışının

Süleymanpaşa’ da Öğrenci Olmak

Süleymanpaşa’ da Öğrenci OlmakSüleymanpaşa Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında oybirliği ile Ahmet

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN