Dolar : Alış : 5.6889 / Satış : 5.6991
Euro : Alış : 6.2847 / Satış : 6.2960
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag23°CParçalı Bulutlu

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişinin Yıl Dönümü Kutlandı.

Ana Sayfa » Haberler » Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişinin Yıl Dönümü Kutlandı.
24 Ağustos 2016
Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişinin Yıl Dönümü Kutlandı.

Atatürk’ün Tekirdağ’ı Ziyareti ve Harf İnkılabının Uygulanışının 88’inci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Süleymanpaşa ilçesi, sahil dolgu alanda bulunan 50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı önünde düzenlenen törene, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, AK Parti Tekirdağ  Milletvekili Metin Akgün, 8. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Kemal Cöne,Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Törende, anıta çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak törende yaptığı konuşmada, “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel şehrimiz Tekirdağ ‘a gelişinin ve Harf İnkılabını uygulayışının 88. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Başkan Albayrak, Atatürk’ün Tekirdağ’ı iki defa ziyaret ettiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

” ‘Trakya’nın sevimli ve güzel bir parçası olan Tekirdağ’ın bende ayrı ve tatlı bir hatırası saklıdır’ diyen Büyük Önderimiz, 1915 ve 1928 yılları olmak üzere iki defa şehrimize onur vermişlerdir. Çanakkale Savaşlarında destanlar yazan 19. Tümeni oluşturmak için Tekirdağ’ımıza ilk defa gelen Mustafa Kemal Atatürk, ikinci gelişini Türk kültürünün gelişimini etkileyen yeni Türk harflerini tanıtmak ve öğretmek amacıyla bundan 88 yıl önce bugün gerçekleştirmiştir. Tekirdağlıların büyük sevgi gösterileriyle, kara tahta başında ilk dersini anlatmış, en büyük devrimlerden biri olan Harf Devrimi’ni başlatmıştır. Türk Devrim Tarihi için önemli bir yere sahip olan Harf İnkılabının uygulanışının Tekirdağ’da başlamış olması ve Tekirdağlıların kolay ve hızlı bir şekilde yeni Türk harflerini yazıp okumayı öğrenmeleri Tekirdağ’ı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıcalıklı kılmıştır. Çağdaş uygarlığa ulaşmamızda en önemli adımlardan biri olan Harf İnkılabının ilk adımlarının atıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’in ilk Başöğretmenliğini gerçekleştirdiği bu şehirde yaşamaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Tekirdağ Halkı Atasına minnettardır ve minnettar kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Atatürk’ün Tekirdağ’ı Ziyareti ve Harf İnkılabının Uygulanışının 88’inci yıl dönümünü kutluyorum.”

Tören, Ressam Ayten Taşpınar tarafından Vali Ceylan’a Atatürk tablosu hediye etmesi ve Vali Ceylan’ın Taşpınar’a plaket takdim etmesiyle son buldu.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

BENZER İÇERİKLER

Değirmenaltı’nda Bulunan Kız Öğrenci Apartlar Listesi

Değirmenaltı’nda Bulunan Kız Öğrenci Apartlar ListesiTekirdağ Değirmenaltı Kız Öğrenci Apartları Listesi Namık Kemal Üniversitesine

Süleymanpaşa’ da Öğrenci Olmak

Süleymanpaşa’ da Öğrenci OlmakSüleymanpaşa Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında oybirliği ile Ahmet

Üniversite Öğrencileri Süleymanpaşa Belediyesi Tarafından Karşılandı

Üniversite Öğrencileri Süleymanpaşa Belediyesi Tarafından KarşılandıSüleymanpaşa Belediyesi, üniversite sınavlarında Namık Kemal Üniversitesi’nde

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN